top of page

AKTUALNOŚCI

                    Uwaga!!!
          Stołówka szkolna             
          będzie czynna od
   08.01.2024r-poniedziałek

Rok szkolny 2016/2017

 7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia

​​
Hasło tego roku "Depresja – porozmawiajmy o niej".

SZCZĘŚCIE NA TALERZU - CZYLI ANTYDEPRESANTY W NASZYM POŻYWIENIU

Serotonina jest neuroprzekaźnikiem wytwarzanym z tryptofanu – aminokwasu egzogennego tzn. takiego, którego nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować i musi być dostarczany wraz z dietą. Serotonina wpływa na nasz nastrój a dokładnie na poziom odczuwanego przez nas stresu. Niska zawartość serotoniny we krwi może powodować rozdrażnienie, zmęczenie czy zły humor. Na jej ilość wpływa również zawartość węglowodanów i tłuszczów w codziennej diecie.

Tryptofan obecny jest w produktach będących źródłem węglowodanów i białka. Najwięcej tego składnika znajdziemy w rybach, bananach, nasionach słonecznika i dyni, awokado czy w jajkach.

Dieta bogata w węglowodany również zwiększa poziom serotoniny. Ważne jest, aby były to cukry złożone, obecne w produktach pełnoziarnistych i warzywach lub cukry znajdujące się w owocach. Słodycze (bogate w cukry proste) powodują szybki wzrost glukozy we krwi i równie szybki jej spadek, dlatego ich efekt podnoszący nastrój będzie krótkotrwały i mało skuteczny.

Wykazano również pozytywny wpływ witaminy B6 na syntezę serotoniny w organizmie człowieka. Jej bogatym źródłem są produkty zbożowe, ryby, zielone warzywa czy kiełki. Niedobór tej witaminy może powodować zmęczenie i brak energii, a co za tym idzie obniżać nasz nastrój.

Dieta poprawiająca humor powinna być uboga w tłuszcze zwierzęce. Nie powinniśmy eliminować natomiast tłuszczów pochodzących z roślin oraz ryb, dostarczających kwasów omega-3 i 6 regulujących działanie układu nerwowego. Wykazano bowiem, że dieta bogata w oleje roślinne, ryby, warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste – tzw. dieta śródziemnomorska m.in. przeciwdziała depresji.

Niedobór kwasu foliowego i selenu może przyczynić się do obniżenia poziomu serotoniny w mózgu. Należy, więc pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości zielonych warzyw, pomidorów, orzechów i warzyw strączkowych. W selen bogate są natomiast ryby i owoce morza.

Następnym składnikiem zapewniającym rozładowanie emocji jest magnez – zmniejsza poziom stresu, wpływa na naszą pamięć i koncentrację. Bogatym jego źródłem jest oczywiście czekolada (najlepiej gorzka o dużej zawartości kakao), ale również wszelkie nasiona i orzechy. Czekolada zwiększa także syntezę serotoniny, dopaminy i endorfin (hormonów szczęścia). Dopamina odpowiada za odczuwanie przyjemności, endorfiny natomiast to substancje zmniejszające uczucie bólu i zmęczenia.

Wrzesień

Witamy w nowym roku 2016/2017! Zachęcamy do korzystania ze szkolnej stołówki. Nasze obiady są równie smaczne, co zdrowe. Serwujemy obiady mięsne, rybne i mączne. Do każdego posiłku staramy się podać surówkę lub sałatkę. Również, w miarę możliwości finansowych, podajemy deser w postaci  najczęściej owocu. Poza tym ciepły posiłek w ciągu dnia to dla ucznia energia na kolejne godziny nauki, dlatego zachęcamy gorąco do spożywania naszych obiadków!

Listopad

Rok szkolny 2015/2016

OBIADY SZKOLNE BEZ SOLI, CUKRU I TŁUSZCZU!

Od 26 sierpnia tego roku obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące środków spożywczych stosowanych w żywieniu zbiorowym. Projekt ten wyklucza całą gamę produktów spożywczych poprzez wprowadzenie kryteriów odnośnie zawartości, a czasem nawet dodatku:
  • cukru
  • substancji słodzących
  • soli
  • tłuszczu
Preferowane stały się: warzywa i owoce nieprzetworzone, mrożonki owocowo –warzywne ,naturalne soki owocowe i warzywne, niskoprzetworzone produkty zbożowe, tłuszcze stołowe bez dodatków. Produkty niesolone, niesłodzone i bez dodatku tłuszczu. Zaleca się również  potrawy gotowane i duszone, a mniej smażonych, codziennie porcja warzyw surowych i owoców. Dlatego nasze  jadłospisy uległy modyfikacji, wprowadzamy powyższe zmiany zgodnie z zaleceniami i życzymy samych zdrowych posiłków na talerzu.

Październik

Od października ruszyła nowa edycja programu „Szklanka mleka”! Mleko jest bezpłatne i przeznaczone jest dla uczniów naszej szkoły dla klas 1-6 szkoły podstawowej. Wystarczy tylko pisemna zgoda rodziców bądź opiekunów na spożywanie mleka przez dzieci i gotowe. Również od października dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej mają możliwość otrzymywania 3 razy w tygodniu warzyw i owoców, dotowanych przez Unię Europejską. Serdecznie zapraszamy do skorzystania.

Wrzesień

OGRANICZAJ SPOŻYCIE SOLI DO 5G DZIENNIE!!!

                                                
Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g dziennie, t.j 1 płaska łyżeczka do herbaty. Niestety w Polsce spożycie soli przekracza nawet trzykrotnie dopuszczalną ilość. Należy wiedzieć, że sól jest dodawana w trakcie przemysłowej produkcji żywności jako konserwant przy produkcji konserw, serów, wędlin, kiszonek, marynat a także zup i sosów  w proszku oraz niektórych przypraw(wegeta, kucharek).Dlatego należy zrezygnować z dosalania potraw, a także ograniczyć jej ilość w trakcie gotowania. Zaleca się zastępowanie soli ziołami ,przyprawami ziołowymi lub w ostateczności solą niskosodową.

 

Zdecydowanie należy odrzucić produkty szczególnie słone, czyli słone przekąski : chipsy ziemniaczane solone, krakersy, paluszki słone, także żywność typu fast food: hamburgery, cheeseburgery, pizza, frytki solone oraz przyprawy z dużą zawartością soli np.: kostki bulionowe.

 

Słone przekąski są przyczyną około 30 proc. wszystkich zawałów serca, zatrzymują wodę w organizmie i powodują wzrost wagi, problemy ze zdrowiem i kiepskie samopoczucie. Długotrwałe spożycie dużej ilości soli jest czynnikiem ryzyka choroby nadciśnieniowej. Może być również związane z występowaniem udarów mózgu. Niestety Polacy uwielbiają niezdrowe przekąski. Co roku kupujemy chipsy o łącznej wartości ponad 2 mld!!!
Zachęcam gorąco do stosowania zamiast soli przypraw :czosnek tymianek, majeranek, papryka słodka, gałka muszkatałowa, koper, natka pietruszki a nasze zdrowie tylko na tym skorzysta.

Maj

Rok szkolny 2014/2015

CZAS NA ZDROWIE

Już drugi semestr trwa projekt, do którego nasza szkoła przystąpiła pod hasłem: ”Czas na zdrowie”. Zakończenie projektu zaplanowane jest na 30 maja, w ramach którego zapraszamy na Rodzinny Dzień Sportu i Zdrowia. W tym dniu zapraszamy na szkolną stołówkę, gdzie będzie przygotowany przez uczestników projektu zdrowy i smaczny poczęstunek, napoje oraz owoce.

Kwiecień

JABŁKO NA KAŻDEJ PRZERWIE

Od marca 20015 r. pozyskujemy również darmowe jabłka, przeznaczone dla klas 4-6 i klas gimnazjalnych za które również płaci Unia Europejska, a pozyskiwane są w związku z wprowadzeniem embarga rosyjskiego.

Marzec

SZKLANKA MLEKA

Oprócz głównego celu, jakim jest żywienie dzieci, nasza stołówka bierze udział również  w programie „Szklanka mleka”, który funkcjonuje od stycznia do grudnia z przerwą wakacyjną i zimową, mleko przeznaczone jest dla klas 1-6 szkoły podstawowej, oraz
w programie "Warzywa i Owoce", dla klas 1-3, które dotuje Unia Europejska.



 
bottom of page